3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 07 Μάι 2016, 20:27

Image

Πλησιάζει...απειλητικά η ώρα για την έναρξη του 3ου Φεστιβάλ Ταινιών Τρόμου, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, στις 12-18 Μαΐου (στους κινηματογράφους Ιντεάλ και Μικρόκοσμος) και στην Θεσσαλονίκη, στις 19-25 Μαΐου.

65 ταινίες για όλα τα σαδιστικά γούστα – από φαντάσματα μέχρι βρικόλακες και ζόμπι – υπόσχονται να χαρίσουν ηδονικά ρίγη ανατριχίλας στα αμετανόητα αρρωστάκια του είδους (βλ. συντάκτρια του νήματος :σάλια: ). Την τιμητική του και φέτος έχει ο περιβόητος ισπανικός κινηματογράφος, με έργα των Amenabar, Del Torro, Alex de la Iglesia κ.α (φυσικά, δεν θα μπορούσε να λείπει το λατρεμένο Ορφανοτροφείο) ενώ ειδικό αφιέρωμα θα γίνει στα θρυλικά sci-fi b-movies της δεκαετίας του ’50, όπως το The Invasion of Body Snatchers (1956). Όπως κάθε χρόνο, περίοπτη θέση στο φεστιβάλ, θα κατέχει το διαγωνιστικό τμήμα του, με ταινίες παραγωγής 2015-2016, αρκετές εξ αυτών σε ευρωπαϊκή και παγκόσμια πρεμιέρα. Το διεστραμμένο μενού συμπληρώνουν οι ταινίες μικρού μήκους, ελληνικής και ξένης παραγωγής. Κερασάκι στην αιματοβαμμένη αυτή τούρτα, αποτελεί η παρουσίαση με θέμα «Η λογοτεχνία τρόμου στην Ελλάδα και η σύνδεση με τον κινηματογράφο», στην οποία θα μιλήσουν 4 συγγραφείς και θα κληρώσουν βιβλία τους με θέμα τον τρόμο και το σινεμά.

Αν τολμάτε, μπείτε με δική σας ευθύνη εδώ για περισσότερες πληροφορίες καθώς και για το πλήρες πρόγραμμα.

ΜΠΟΥ!! Image
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: 3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 07 Μάι 2016, 20:51

Τη παρακολουθώ κι εγώ τη σελίδα, αν είχε φόρουμ θα ήμουν κι εκεί μέλος. Δυστυχώς έχω ήδη δει το The Witch της έναρξης, και οι υπόλοιπες καινούργιες που δείχνει είναι κάτω του μετρίου. Ακόμα και το Yakuza Apocalypse του αγαπημένου μου σκηνοθέτη (Takashi Miike) με απογοήτευσε. Μπράβο τους πάντως που παρουσιάζουν ελληνικές μικρού μήκους, μπας κι αναδειχτεί κανένας! :)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 08 Μάι 2016, 00:42

Μια απορία σε όσους τιμούν τα φεστιβάλ. Πως συνήθως τα χειρίζεστε; Αγοράζετε το full pass και ξημεροβραδιάζεστε, ή κάνετε πολύ συγκεκριμένες επιλογές; Ποια είναι η πιο τραβηγμένη εμπειρία σας;

Αβατάρι χρήστη
Μπου Ραντλι
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μάρ 2016, 20:40

Re: 3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Μπου Ραντλι » 08 Μάι 2016, 13:53

Μεταλλαγμένη, πολύ καλή πληροφορία!!! Τo "Invasion of The Body Snatchers" είναι αγαπημένη ταινία!!! Να κανονίσουμε μία βόλτα όσοι μπορούμε και μαζί, γιατί θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον!!!

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: 3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 17 Μάι 2016, 22:45

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Μια απορία σε όσους τιμούν τα φεστιβάλ. Πως συνήθως τα χειρίζεστε; Αγοράζετε το full pass και ξημεροβραδιάζεστε, ή κάνετε πολύ συγκεκριμένες επιλογές; Ποια είναι η πιο τραβηγμένη εμπειρία σας;


Δυστυχως, δεν έχω κάποια τραβηγμένη εμπειρία να διηγηθώ γιατι πάω σε συγκεκριμενες. Θα ηθελα πολυ να ξημεροβραδιαστω αλλά δεν έχω βρει μέχρι σήμερα κάποιον εξίσου παλαβο για να μου κάνει παρέα και δεν θα ήθελα να το κανω μονη μου :))))

Δυστυχως, δεν με κοβω να προλαβαινω να πάω σε καμία τώρα και πολύ με στεναχωρει :λυγμ:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: 3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 08 Μάρ 2017, 01:11

Μεταλλαγμένη σε πρόλαβα αυτή τη χρονιά. :ρ

Image

Δε ξέρω ακόμα τι ταινίες θα δείξει, άμα βρω παρέα Αθήνα μπορεί να πάω.

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: 3o Horrorant Film Festival 'Fright Nights'

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 14 Μάρ 2017, 21:09

Εμ, αφού το πόσταρες 2 μήνες πριν, πως να μην με προλάβεις :ρ

Πάμε μαζί αν ψήνεσαι. Πέρσυ, δεν φιλοτιμήθηκε κανένας να με ακολουθήσει και δεν πήγα :λυγμ:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες