15ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ντοστογιεφσκι
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 22
Εγγραφή: 28 Φεβ 2014, 00:06

15ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Ντοστογιεφσκι » 13 Μάρ 2014, 18:48

Image

47 ταινιες θα προβληθουν συνολικα στο φετινο φεστιβαλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου.Ανάδοχος του φετινού φεστιβαλ είναι η Γαλλιδα ηθοποιος Nathalie Baye.Η εναρκτηρια ταινια του φεστιβαλ ειναι η "YSL" (Yves Saint Laurent) του Jalil Lespert και την αυλαια θα ριξει η ταινια "Ενας Πύργος στην Ιταλία" της Valeria Bruni-Tedeschi.Και η δυο ταινιες θα προβληθουν παρουσια των σκηνοθετων τους.

Ωρες και μερες
Το φεστιβαλ θα πραγματοποιηθεί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Στην Αθηνα θα πραγματοποιηθει 19-26 Μαρτιου στους κινηματογράφους Δαναός - Embassy Noca Odeon και στο Γαλλικό Ινστιτούτο.Το εισιτήριο κοστιζει 6 ευρω για καθε ταινια στους κινηματογραφους και 5 ευρω στο Γαλλικο Ινστιτούτο.

Στην Θεσσαλονίκη θα πραγματοποιηθει 27 Μαρτιου με 2 Απριλιου στον κινηματογράφο Παύλος Ζάννας.Το εισιτήριο κοστιζει 6 ευρω για καθε ταινια.

Αναλυτικα το πρόγραμμα του φεστιβάλ μπορειτε να το δειτε στην επισημη σελιδα του φεστιβαλ
http://festivalfilmfrancophone.gr/

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 15ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 13 Μάρ 2014, 22:35

Λοιπόν να πω αυτά που προς το παρόν έχω βάλει στομάτι:

Από το διαγωνιστικό τμήμα:
SUZANNE
(περίεργο που μου έκανε κλικ μονάχα μία)

Από το πανόραμα:
9 mois ferme

Ιστορία κατσίκας με τυρί

LES GRANDES ONDES
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 15ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 21 Μάρ 2014, 20:16

9 mois ferme

Την είδα χθες στο Embassy :) Πολύ ωραία κομωδία/κομεντί, συνδύαζε το γλυκανάλατο ύφος με κάφρικη διάθεση - ακόμα και λίγες σπλάτερ σκηνές είχε! Η πλοκή είχε βέβαια αρκετές αναληθοφάνειες, αλλά με έναν τρόπο που ταιριάζει ωραία στις κωμωδίες. :πάνω:
Την προτείνω, μάλιστα προβάλλεται και την Κυριακή στις 22:15 στο Embassy και το άλλο Σάββατο στις 20:30 στο Olympion.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 15ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 25 Μάρ 2014, 14:58

Πάλι στο embassy, είδα το "Τα καλύτερα έρχονται" κ ήταν καλή, μ' άρεσε. Η ζωή μιας συνταξιούχας οδοντιάτρου (Fanny Ardant) μετά τα 60, που προσπαθεί να περνάει ωραία και χωρίς δουλειά... και τα καταφέρνει :)))) Έτσι, μ' άρεσαν πάρα πολύ οι σκηνές όπου η Ardant μεθάει, πίνει μπάφους, απολαμβάνει τον έρωτα κ εξακολουθεί να είναι μια θεά, κι ας έχει μεγαλώσει κ γεράσει..
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 15ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Μάρ 2014, 01:25

Οι εντυπώσεις μου από το φετινό φεστιβάλ, πάντως, δεν είναι και οι καλύτερες, όπως άλλες χρονιές. Βέβαια, είδα μόνο δύο ταινίες, οπότε η άποψή μου είναι μόνο απ' αυτές, απ' το πρόγραμμα που είχα κοιτάξει πολύ καλά, από σχόλια φίλων και αρκετά από ένστικτο. Μου φάνηκε σα να το φλωρέψανε αρκετά, safe/φλατ επιλογές και σκηνοθετικά ένα στάσιμο και καθόλου πρωτότυπο πια ύφος, που δεν μπορώ να περιγράψω, αλλά όποιος παρακολουθεί γαλλικό κινηματογράφο (μη ανεξάρτητο) τα τελευταία χρόνια πιστεύω καταλαβαίνει τι θέλω να πω..
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες