Suspiria (1977)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Suspiria (1977)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Δεκ 2018, 10:54

Δεν θυμόμουν ότι είχαμε νήμα για την συγκεκριμένη ταινία... :γιούπι:
Να κάνω κι εγώ λοιπόν τα σχόλια μου με βάση την παρουσίαση της Ίζι αλλά και των υπόλοιπων σχολίων!! :))))

Καταρχάς να πω πως είναι μια από τις αγαπημένες μου του Αρτζέντο μαζί με το "Opera", το "Profondo rosso" και το "Tenebre". Μου αρέσει πάντα πως "χτίζει" την αγωνία στην ταινίες του ο σκηνοθέτης και πως παίζει με τα οπτικοακουστικά του μέσα! Όπως είπε και ο Φάρος η μουσική των Goblin είναι εξαιρετική και δένει απόλυτα με αυτό που βλέπει ο θεατής. Εντείνει συνεχώς την αγωνία σε βαθμό που μπορεί να δημιουργήσει άγχος!
Διαφωνώ με την Ίζι για τις σκηνές των φόνων... Για την ακρίβεια πιστεύω ακριβώς το αντίθετο! Δλδ πως σήμερα όσο και να προσπαθήσουν οι σκηνοθέτες στις ταινίες τρόμου δεν μπορούν να δημιουργήσουν τις σκηνές του Αρτζέντο. Τελευταία ειδικά όλες οι ταινίες τρόμου ή θα χρησιμοποιούν jump scares ή θα φτάνουν το gore σε τέτοιο βαθμό που να προκαλεί αποστροφή... Επίσης αν κάποιος είναι εξοικειωμένος με το σύμπαν του Αρτζέντο, το τελευταίο πράγμα που θα τον πειράξει είναι το χρώμα του αίματος!

Για μένα τα αδύναμα στοιχεία της ταινίας είναι 2.
Ένα αυτό που είπε η Χήθκλιφ σχετικά με τους ηθοποιούς και το παίξιμο τους... Έλεος δλδ! Ώρες ώρες στις ταινίες του Αρτζέντο οι ηθοποιοί είναι τόσο κακοί που σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι παρακολουθείς μαθητική παράσταση...
Το δεύτερο αδύναμο στοιχείο είναι το τέλος... Γενικά ο Αρτζέντο συνηθίζει τις ανατροπές στα τελευταία λεπτά κάτι που δεν έκανε στην συγκεκριμένη ταινία.

Γενικά ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης έχει τις εμμονές του! Το κόκκινο χρώμα, τα σκυλιά, τους τυφλούς, τα γάντια και πάει λέγοντας!
Διαβάζοντας το σπόιλερ της Χήθκλιφ θα ήθελα να θυμίσω την σκηνή από το Tenebre
αυτή που ένα ντόπερμαν κυνηγάει με την ήδη ταλαιπωρημένη κοπέλα...

:θρίλερ:

Ξαναγυρίζοντας λοιπόν στο Suspiria θα πω πως αν έλλειπαν τα 2 αυτά στοιχεία που ανέφερα πιο πάνω θα μιλούσαμε για ένα απόλυτο αριστούργημα.
Όμως δεν λείπουν! :))))
Άρα 8/10 από μένα!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες