Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 19 Μάι 2013, 13:28

Όπως έχω ξαναπεί μεγάλωσα με παλιό ελληνικό κινηματογράφο καθώς στην οικογένεια μου είναι όλοι φανατικοί και ακόμη και σήμερα μας αρέσει να καθόμαστε όλοι παρέα και να βλέπουμε μια αγαπημένη ταινία.
Ηθοποιοί που για μένα είναι κορυφαίοι και που πάντα θα τους θαυμάζω και θα τους αγαπώ όσα χρόνια κι αν περάσουν κι ας μην είναι πια στη ζωή , εδώ θα αναφέρω μερικούς από αυτούς , να πω βέβαια πως σίγουρα θα παραλείψω αρκετούς γιατί θα μας πιάσει το βράδυ διαφορετικά .

1) Αλίκη Βουγιουκλάκη
Image

Πρώτη και καλύτερη φυσικά η θεά Αλίκη. Ήταν αυτή που με έκανε μικρή να αγαπήσω τον ελληνικό κινηματογράφο , δεν έχανα καμία ταινία της και η πλάκα είναι πως την αγάπησα όταν ήμουν 5 χρονών :ναι: Πως να ξεχάσει κανείς τους ρόλους της στη Νεράιδα και το Παλικάρι , στον Πίπη , στην Αλίκη στο Ναυτικό , στην Υπολοχαγό Νατάσα και σε τόσες άλλες ταινίες . Πάντα θα έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου .

2) Δημήτρης Παπαμιχαήλ
Image

Κι επειδή η Βουγιουκλάκη με τον Παπαμιχαήλ πάνε πακέτο φυσικά είναι και εκείνος πολύ ψηλά στη λίστα των αγαπημένων μου.Όταν λάτρεψα την Αλίκη λάτρεψα κι εκείνον , για την ακρίβεια όταν ήμουν μικρή έλεγα πως μια μέρα θα τον παντρευτώ :χαχα: Όταν τον είδα στην κηδεία της Αλίκης βέβαια τα όνειρα μου γκρεμίστηκαν αλλά δεν βαριέσαι . Τον λατρεύω ακόμα στις ταινίες που έπαιξε και ειδικά αυτές που συμπρωταγωνιστούσε με την Βουγιουκλάκη.

3) Θανάσης Βέγγος
Image

Τι να πει κανείς για τον θεό Βέγγο !!! Οι ταινίες του είναι ένας σίγουρος τρόπος να γελάσεις και να περάσεις όμορφα , νομίζω ότι και να πω είναι λίγο :προσκυνώ:
Ο "τρελός" του ελληνικού κινηματογράφου , ο ακούραστος Θανάσης Βέγγος που θα ζει πάντα στις καρδιές μας . Για καλή μου τύχη στο σπίτι μου υπάρχουν σε dvd οι περισσότερες ταινίες που έχει παίξει.

4) Λάμπρος Κωνσταντάρας
Image

Τι να πει κανείς και για τον Κωνσταντάρα, πραγματικά υπέροχος . Γόης στην εποχή και πάντα σε όλες τις ταινίες ήταν περιζήτητος και είχε πολύ όμορφες γυναίκες δίπλα του.Ότι ατάκα κι αν έλεγε ,ακόμα κι αν δεν ήταν αστεία την έκανε εκείνος; αστεία με τον δικό του μοναδικό τρόπο.

5) Κώστας Βουτσάς
Image

Τον απολαύσαμε σε πολλές κωμωδίες και στις περισσότερες είχε μια ατάκα ή ένα ρόλο που άφησε ιστορία .Ποιος μπορεί να ξεχάσει την Κατίνα και το σαλαμάκι :μουάχαχα:



6) Χρόνης Εξαρχάκος
Image

Πραγματικά για όλους μέχρι στιγμής αυτό που έχω ανάγκη να γράψω είναι "Θεος" και να βάλω αυτή τη φατσούλα : :προσκυνώ: γιατί πραγματικά αυτά τα συναισθήματα μου προκαλούν κάποιοι παλιοί ηθοποιοί .
Ο Εξαρχάκος είναι από τους αγαπημένους μου , ήταν πάντα ο γκαφατζής που κατέληγε βρεγμένος ή κάτι τέτοιο .Θεωρώ πως είχε πολύ μεγάλο ταλέντο , όπως και οι προηγούμενοι άλλωστε αλλά ο συγκεκριμένος νομίζω είχε αυτό το "κάτι" και αν θυμάμαι καλά και σε δραματικό ρόλο ήταν εξαιρετικός !!

7) Ρένα Βλαχοπούλου
Image

Αγέραστη και με θανατηφόρο κορμί , ταλεντάρα και φωνάρα .

8) Γιώργος Κωνσταντίνου
Image

Μου αρέσει πολύ και τον έχω αγαπήσει από τον ρόλο του "Αντωνάκη" που είναι και μια από τις αγαπημένες μου ταινίες.Τον είδαμε πέρυσι να υποδύεται ξανά αυτο το ρόλο με την Μάρω Κοντού στο Αν του Παπακαλιάτη και ήταν υπέροχοι και οι δύο :γιούπι:

9) Μάρω Κοντού
Image
Πόσο απίστευτα όμορφη ήταν αυτή η γυναίκα !Εντάξει μου άρεσε και σαν ηθοποιός εννοείται αλλά σαν γύναια θεωρώ πως υπήρξε από τις ωραιότερες του ελληνικού κινηματογράφου .

10) Διονύσης Παπαγιαννόπουλος
Image

Ο άνθρωπος που σε έκανε να γελάσεις μόνο με τις εκφράσεις του προσώπου του, πολυαγαπημένος ηθοποιός που έχει παίξει σε πολύ ωραίες ταινίες.

11) Στάθης Ψάλτης
Image

Από τους λίγους παλιούς ηθοποιούς που έχω δει και στο θέατρο και μάλιστα μαγεύτηκα από την υπέροχη ερμηνεία του. Αγαπημένος γενικά , ποτέ δεν θα βαρεθώ να βλέπω ταινίες όπου ήταν πρωταγωνιστής . :ναι:

Έβαλα όριο στον εαυτό μου να αναφέρω μόνο 10 ηθοποιούς και μετά θυμήθηκα τον Ψάλτη που ήταν αδύνατον να τον αφήσω απ' έξω :ρ νιώθω όμως πως έκανα τρομερές παραλήψεις . :μαναι: Όμως σταματώ εδώ όσο κι αν δεν το θέλω.Πάντως όση ώρα έγγραφα μου ήρθαν πολλές αγαπημένες ταινίες στο μυαλό και έχω φοβερή όρεξη για μια ελληνική ταινία σήμερα.Τρέχω να δω τι έχω σε dvd :τρέχω:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 19 Μάι 2013, 13:57

Τι όμορφο θέμα :γιούπι: Λατρεύω κι εγώ παλιό ελληνικό κινηματογράφο, κωμωδίες κυρίως! Βασικά από ελληνικό κινηματογράφο μου αρέσει μόνο ο παλιός και λυπάμαι που δεν βγαίνουν και σήμερα τέτοιες ταινίες.

Φυσικά η Αλίκη ήταν κι εμένα από πάντα η πιο αγαπημένη, και για προσωπικούς λόγους, αλλά και γιατί ήταν η μοναδική άλλη Αλίκη που γνώριζα για πολλά από τα πρώτα χρόνια της ζωής μου και ήταν και το πιο λαμπρό αστέρι!! Την αγαπούσαν πολύ και οι δικοί μου και φυσικά βλέπαμε και βλέπουμε ακόμα σχεδόν πάντα όταν βάζει κάποια ταινία της στην τηλεόραση. Νομίζω η αγαπημένη μου ταινία της είναι η Αλίκη στο Ναυτικό, και η Νεράιδα και το Παλικάρι μου αρέσει εξίσου πολύ. Φυσικά το αγαπημένο ζευγάρι ήταν με τον Παπαμιχαήλ, ο οποίος μου αρέσει επίσης σε αυτές τις δύο ταινίες πολύ, αφού στη μία φοράει στολή ναύτη και στην άλλη είναι Κρητικός :γιούπι: Και η Μοντέρνα Σταχτοπούτα, πώς την ξέχασα, υπεραγαπημένη!!!

Κωνσταντάρας σταθερή αξία και Παπαγιαννόπουλος θεός μου αρέσει πάντα και παντού, θα ήθελα να τον γνωρίσω από κοντά και να τον αγκαλιάσω!! Αγαπημένη του δεύτερου εκείνη με την Πάστα Φλώρα.

Να συμπληρώσω και δύο μελαχρινές στην παρέα των αστεριών:
η πανέμορφη Τζένη Καρέζη
Image

και το αιώνιο ταίρι του Βουτσά, η χορευταρού Μάρθα Καραγιάννη
Image

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Μάι 2013, 14:22

Όλοι πολύ υπέροχοι αλλά έχω προσέξει πως καθένας μας έχει τους δικούς του πολυαγαπημένους. Έτσι, Μαργαρίτα, άφησες απ' έξω τον δικό μου νο 1 αγαπημένο, τον Ντίνο Ηλιόπουλο:
:)

Image


Πολύ μου αρέσουν κι ο Βουτσάς, ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος και η Ρένα Βλαχοπούλου. :ναι:


Επίσης μην ξεχάσουμε τον Αλέκο Αλεξανδράκη:

Image


και τον Γιώργο Φούντα, ο οποίος είχε έναν μοναδικό τύπο κι ένα πολύ ρεαλιστικό παίξιμο:

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 19 Μάι 2013, 15:11

Στο youtube μπορεί κανείς να βρει πάρα πολλές ελληνικές ταινίες κι έτσι σήμερα αποφάσισα να δω τις Θαλασσιές τις Χάντρες :γιούπι:

Ξέχασα να αναφέρω τον αγαπημένο μου Γεωργίτση

Image
Μετά τον Παπαμιχαήλ αυτόν αγαπούσα περισσότερο :χαχα: Ήταν ωραίος άντρας όμως κακά τα ψέματα .

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 19 Μάι 2013, 18:26

Φαροφύλακας έγραψε:Όλοι πολύ υπέροχοι αλλά έχω προσέξει πως καθένας μας έχει τους δικούς του πολυαγαπημένους. Έτσι, Μαργαρίτα, άφησες απ' έξω τον δικό μου νο 1 αγαπημένο, τον Ντίνο Ηλιόπουλο:
:)

Image




Επίσης μην ξεχάσουμε τον Αλέκο Αλεξανδράκη:

Image



Αυτό ειναι ακριβώς και το δικό μου "top 2" με τρίτο τον Γιώργο Κωνσταντίνου.

Ο παλιός Ελληνικός κινηματογράφος είχε ένα παράξενο χαρακτηριστικό για εμένα. Δεν υπάρχει κανένας ηθοποιός που να μην μου άρεσε.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Μάι 2013, 18:31

εμένα έχει καναδυό που δεν μου αρέσουν αλλά πράγματι, οι υπόλοιποι μού αρέσουν. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 19 Μάι 2013, 18:51

Λίγοι είναι οι ηθοποιοί που βλέπω σε παλιές ασπρόμαυρες ταινίες και δεν μου αρέσουν. Ειδικά το κινηματογραφικό ζευγάρι Λαμπέτη - Χορν, είναι από τα αγαπημένα μου.

Image
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 19 Μάι 2013, 19:40

Βλαχοπούλου δαγκωτό. Απλά θεά!

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Λορένα » 19 Μάι 2013, 22:11

ο Βασιλης Λογοθετιδης ηταν ο μεγαλυτερος ηθοποιος κατα την γνωμη μου, και πολυ αγαπημενος επισης

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 20 Μάι 2013, 13:26

Λογοθετίδης
Κωνσταντίνου
Αυλωνίτης
Παπαγιαννόπουλος
Ηλιόπουλος
Βέγγος
Μουστάκας
Φωτόπουλος
Βασιλειάδου
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες