Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Ανάρτησηαπό Αξία » 27 Απρ 2013, 14:54

Image

Τίτλος: Cars
Έτος παραγωγής: 2006
Σκηνοθέτης: John Lasseter, Joe Ranft
Σενάριο: John Lasseter, Joe Ranft...
Ηθοποιοί: Owen Wilson, Paul Newman, Bonnie Hunt
Πρωτότυπη μουσική: Joey Miskulin
imdb

Πλοκή
Ο Κεραυνός Μακουίν είναι ένα ανερχόμενο αγωνιστικό αυτοκίνητο με πολλές δυνατότητες και τη φιλοδοξία να φτάσει στην κορυφή. Στόχος του είναι το Κύπελλο Πίνστον στην Καλιφόρνια. Στο δρόμο όμως για εκεί καταλάθος καταλήγει σε μια μικρή και ξεχασμένη πόλη "Τα Μπουζί της Ωραίας Ελένης" ή αλλιώς "Route 66". Έχει μπελάδες με το νόμο και δεν μπορεί να φύγει μέχρι να εκτίσει την ποινή του. Εκεί θα γνωρίσει ασυνίθηστους χαρακτήρες όπως τον Μπάρμπα, τη Σάλυ, τον Δρ. Χάντσον κ.α. που θα του δείξουν πως στη ζωή υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα από τη δόξα και τα τρόπαια.

Image

Άποψη
Στα αυτοκίνητα έχουμε μια ακόμη διασκευή της κλασικής ιστορίας του κακομαθημένου και αυτάρεσκου νέου που πηγαίνει στην επαρχία και ανακαλύπτει τις πραγματικές αξίες της ζωής. Η ταινία περνάει ωραία μηνύματα και έχει και πολύ πλάκα. Ο Μπάρμπας συγκεκριμένα είναι πολύ αγαπητός. Περιττό να πω πως η θεματολογία σε συνδυασμό με τις ζωντανές εικόνες που προσφέρει η τεχνολογία κέρδισε τις καρδιές πολλών πάρα πολλών αγοριών (και όχι μόνο βέβαια). Ο κεραυνός Μακουίν υπάρχει παντού σε τσάντες, τετράδια, ρούχα μέχρι και σεντόνια!

Στην ελληνική μεταγλώτηση ο Σάκης Ρουβάς δίνει τη φωνή του στον Κεραυνό και μπορώ να πω ότι το χει, καθώς και στην Παναγία των Παρισίων μου άρεσε σαν φωνή του Κουασιμόδου.

Για εμένα είναι περίπου στο 7,5!

Κατσάου!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Απρ 2013, 14:59

Τα "Αυτοκίνητα" είναι μια ιστορία που μου άρεσε πολύ. Βρίσκω εξαιρετική και όλη την υλοποίηση, τα σχέδια, πώς φτιάξανε μια ιστορία με ανθρωπόμορφα αμάξια, όμως αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι τα (κάπως απλά :ρ) ηθικά διδάγματα: το να ξέρεις να δίνεις και να μετράς τον φίλο.

Παρεμπιπτόντως, μορφή ο "Μπάρμπας" :ρ

Ένα 8* από εμένα. :)

Θα περιμένω να μας παρουσίασεις και το 2ο, το τζεϊμσμποντικό. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 27 Απρ 2013, 19:05

Ειχα δει πριν χρονια την ταινια, αλλα δεν τρελαθηκα.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 06 Ιαν 2017, 19:28

Μετά από 6 χρόνια έρχεται και το τρίτο.



Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 10 Ιαν 2017, 14:00

Εδώ το τρεηλεράκι:



Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Cars (Αυτοκίνητα) (2006)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Σεπ 2019, 12:28

Μου αρεσε αυτο το παιδικο, αλλα τα σικουελ του δεν με ξετρελαναν τοσο.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες