Αναζήτηση παλιάς Ιαπωνικής ταινίας

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Αναζήτηση παλιάς Ιαπωνικής ταινίας

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 05 Μάι 2015, 02:55

Είναι παλιά, σίγουρα Ιαπωνική και αν δεν κάνω λάθος ασπρόμαυρη... στο τέλος θα καταλήξω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει και πως απλώς την ονειρεύτηκα... αλλά όχι ακόμη! Έχω λίγα εναπομείναντα περιθώρια απογοήτευσης! :)))

- Παρεμπιπτόντως νομίζω πως πληροί τα κριτήρια για να ενταχθεί στη λίστα εκδίκησης που ετοιμάζεται...
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάι 2015, 04:06

Αν δεν μου τα λες όλα εξ' αρχής πως περιμένεις να σε βοηθήσω; :οργή:

εδώ είσαι και ναι, τον γνωρίζεις πολύ καλά τον σκηνοθέτη :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 09 Μάι 2015, 21:00

Μυρμηγκοφάγε Υποκλίνομαι με θαυμασμό - είσαι ζωντανή κινηματογραφική εγκυκλοπαίδεια
:προσκυνώ: (ελλείψει μιας πιο κατάλληλης φατσούλας)
Μόνο εσύ μπορούσες να την βρεις, Άπειρα Ευχαριστώ!!!! :)))

Πραγματικά είχα την εντύπωση πως ήταν γνωστότερου σκηνοθέτη, βέβαια έτσι εξηγείται γιατί μου άρεσε τόσο! :)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Μάι 2015, 23:58

Μπορείς να ευχαριστήσεις την τύχη σου. Αν ήταν καινούργια θα μου ήταν αδύνατο να κάνω κάτι, αλλά με τις παλιές ήξερα περίπου τι να ψάξω και η πρώτη μου σκέψη ήταν να σε ρωτήσω δύο πράγματα. Πρώτον που την είχες δει και αν θυμόσουν με πια κριτήρια είχε επιλεχθεί και δεύτερον αν έμοιαζε σε στυλ στον Σινόντα. Τώρα τι ακριβώς συνέβη και δεν σε ρώτησα, αλλά αποφάσισα άμεσα να τσεκάρω τις ταινίες του, με τη πρώτη μάλιστα να είναι αυτή, ούτε εγώ ξέρω. Χαίρομαι πάντως που βοήθησα :χαχα:

Πάντως είναι παράξενο. Ενώ όλοι όσοι θέλουν βοήθεια να βρουν κάτι, από την εμπειρία μου, εστιάζουν στην υπόθεση, προσωπικά θεωρώ πολύ πιο χρήσιμα τα στοιχεία - ακόμη και αν είναι αρκετά off - όπως η χρονολογία, το χρώμα, πότε και γιατί την είδαμε, παρόμοιες ταινίες, ακόμη και την αναλογία του κάδρου :))))

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Μάι 2015, 02:15

Αν με ρωτούσες δεν νομίζω πως θα βοηθούσαν ιδιαίτερα οι απαντήσεις μου... σίγουρα την είχα δει στον υπολογιστή μου αλλά τα κριτήρια ήταν ασαφή καθότι συσσωρεύω ταινίες και μετά ξεχνώ πώς έφτασα σε αυτές και γιατί (αν θυμάσαι είχα ήδη την "Arrebato" χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται και αν δεν την πρόσεχα στη λίστα σου - δεν διάβαζα τα σχόλια σου ίσως την έβλεπα μετά από πολλά χρόνια ή ποτέ - μεγάλη απώλεια δηλαδή!). Η δεύτερη ερώτηση θα με μπέρδευε επειδή τον έχω ταυτίσει περισσότερο με το χρώμα... και η συγκεκριμένη είναι ασπρόμαυρη!

Νομίζω λοιπόν πως αποτελείς εξαίρεση (και) στον τρόπο ανίχνευσης (μαζί με πολλά άλλα!!! :) ). Με κατευθυντήριες λοιπόν γραμμές αναζήτησης "το χρώμα, το πότε και το γιατί" αμφιβάλλω αν θα κατόρθωνα να βρω κάποιον τίτλο που ψάχνω, αντίθετα η υπόθεση με έχει βοηθήσει πολλές φορές, κυρίως χάρη στις λέξεις κλειδιά της (σωτήριας!) imdb.

Για παράδειγμα η ταινία που με έχει βασανίσει περισσότερο ήταν αυτή, το μόνο που θυμόμουν ήταν η υπόθεση και κατ' επέκταση πως πρόκειται για μια διεστραμμένη εκδοχή της κοκκινοσκουφίτσας, στα χνάρια της λατρεμένης "Η παρέα των λύκων"... Δεν θυμάμαι πώς ακριβώς οδηγήθηκα τελικά σε αυτή αλλά έγινε η πρώτη ταινία που όταν επιτέλους την βρήκα μπήκα στην διαδικασία να προσθέσω λέξεις κλειδιά (καθότι δεν είχε σχεδόν κανένα!) ώστε να μην παιδευτεί τόσο ο επόμενος που θα την αναζητήσει (αν υπάρξει!) :χαχα:

Όπως και να' χει σου είμαι ευγνώμων για άλλη μια φορά!!!! :)))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Μάι 2015, 02:42

χμ αυτό φαίνεται ενδιαφέρον και σε σύγκριση με τον Σινόντα που πρέπει να το αφήσω να περάσει καιρός μπας και ξεχάσω τη μισή υπόθεση, μάλλον θα το τιμήσω :χαχα:

Ναι, φυσικά χωρίς υπόθεση δεν πας πουθενά, αλλά άνετα θα αντάλλασα τα δύο τρίτα αυτής στην συγκεκριμένη περίπτωση, για επιπλέον διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης :)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Μάι 2015, 03:44

Πράγματι με τόσες λεπτομέρειες που δίνω την έχω κάψει την ταινία για όποιον θα ενδιαφερόταν να την δει (!)

Η καναδοουγγρική κοκκινοσκουφίτσα δεν νομίζω να σε ενθουσιάσει (εκτός αν είσαι και εσύ λάτρης της Παρέας των λύκων ή των διεστραμμένων παραμυθιών!). Μάλλον προς παιδική όδευε, αλλά βγήκε λίγο παραπάνω 'πειραγμένη' με μηνύματα που δεν απευθύνονται συνήθως σε παιδικό κοινό... :χαχα:

ίσως όμως να βρεις ενδιαφέρουσες άλλες ταινίες της σκηνοθέτιδος :)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζήτηση ταινίας 2

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Μάι 2015, 21:28

Νόμιζα ότι ήδη είχες καταλάβει ότι λατρεύω την ιδέα των ζοφερών παραμυθιών, ειδικά αν αυτά έχουν μια Ανατολικοευρωπαϊκή καταγωγή. Φυσικά, ενθουσιάζομαι και στην ιδέα των φιλμ νουάρ, ασχέτως αν δεν έχω δει μέχρι σήμερα ένα που να μου αρέσει... :χαχα:

Θα κάτσω να την δω τώρα και αναρωτιέμαι τι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ο χαρακτηρισμός της πειραγμένης παιδικής, ή οι λέξεις κλειδιά που καταχώρησες και μου έδωσαν την εντύπωση ότι ως βοηθός σκηνοθέτη είχε προσληφθεί το διεστραμμένο πνεύμα του Παζολίνι... :χαχα:


Επιστροφή “Αναζητήσεις”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες