Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Σεπ 2019, 14:38

Χαχαχα, συμφωνω σε ολα, Στεπ! :χαχα: :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Σεπ 2019, 21:20

Είδα επιτέλους το Avengers: Endgame (2019).
Δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε. Μπερδεύτηκα και με τα μπρος πίσω στον χρόνο. Γενικά οι ταινίες με ταξίδια στον χρόνο είναι γεμάτες τρύπες και σεναριακά παράδοξα που, τουλάχιστο για τα δικά μου γούστα, πλέον φαίνονται χαζές.
Σε άλλα νέα, το τέλος αναμενόμενο με επίσης αναμενόμενες απώλειες.

Ένα 7* καλά είναι! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Στεπ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 12:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στεπ » 28 Σεπ 2019, 15:56

Είδα το Ξυπνήματα (1990). Καλή 8/10
Κριτική εδώ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Σεπ 2019, 20:32

Είδα χθες το Hereditary (2018)

Την βρήκα αρκετά καλή, κυρίως λόγω των καλών ηθοποιών αλλά και της εξαιρετικής ατμόσφαιρας.
Βέβαια κάποια κλισέ των ταινιών τρόμου δεν μπόρεσε να τα αποφύγει ο σκηνοθέτης αλλά τουλάχιστον δεν βασίστηκε σε jump scares ή φτηνά τρικ - κάτι το οποίο συνηθίζεται πολύ τελευταίως στο σχετικό είδος ταινιών-.
Το τέλος ήταν κάπως περίεργο και θύμισε παλιές γνωστές ταινίες τρόμου, όμως προσωπικά το βρήκα κάπως πρόχειρο!
Βλέπω στην imdb σκοράρει ψηλά όπως και στο roten tomatoes.

Προσωπικά θα έβαζα ένα 7*
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 29 Σεπ 2019, 11:35

Μμμ εγώ βλέπω οτι της έχω ένα 5 καθώς με ενόχλησε και με ξενέρωσε πραγματικά το τέλος παρ'ολο που ήταν πολύ ατμοσφαιρική καθ'ολη την διάρκεια της. Συν τα κλισεδάκια του είδους.

Επίσης το endgame το έχω πιο ψηλά απο εσένα σαν fangirl που είμαι κι ας ψιλοχάθηκα λίγο με τα πισωγυρίσματα. Και μου φάνηκε και λίγο πιο αδύναμο απο συγκινησιακή άποψη σε σχέση με τα προηγούμενα.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Σεπ 2019, 11:44

Εμένα το Hereditary δεν μου είχε αρέσει καθόλου, πάλι. Το είχα παρατήσει στα μισά. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Σεπ 2019, 12:13

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Μμμ εγώ βλέπω οτι της έχω ένα 5 καθώς με ενόχλησε και με ξενέρωσε πραγματικά το τέλος παρ'ολο που ήταν πολύ ατμοσφαιρική καθ'ολη την διάρκεια της. Συν τα κλισεδάκια του είδους.


Όντως το τέλος ήταν κάπως περίεργο, αλλά για μένα η ατμόσφαιρα και το κάστινγκ ήταν αρκετά για να την κατατάξω στις ενδιαφέρουσες ταινίες του είδους. Βέβαια, δεν θεωρώ πως η κατάληξη ήταν άκυρη - το αντίθετο μάλιστα - αλλά όπως είπα και πριν μου φάνηκε πρόχειρη.

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Επίσης το endgame το έχω πιο ψηλά απο εσένα σαν fangirl που είμαι κι ας ψιλοχάθηκα λίγο με τα πισωγυρίσματα. Και μου φάνηκε και λίγο πιο αδύναμο απο συγκινησιακή άποψη σε σχέση με τα προηγούμενα.

Αν προχωρήσω σε ανάλυση θα κάνω σπόιλερ και δεν το θέλω! Πάντως αν θυμηθώ όλες τις ταινίες, νομίζω η πρώτη - σαν introduction- και η προτελευταία είναι οι αγαπημένες μου!

Φαροφύλακας έγραψε:Εμένα το Hereditary δεν μου είχε αρέσει καθόλου, πάλι. Το είχα παρατήσει στα μισά. :ανέκφραστος:

Το θυμάμαι αυτό Φάρε.
Παρόλα αυτά η ταινία είναι συνεπέστατη για το είδος της! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Σεπ 2019, 23:22

Είδα μια από τις πιο καινούργιες ταινίες που κυκλοφόρησαν!

Brightburn / Ζωντανή κόλαση (2019)
Θεωρητικά έξυπνη ιδέα, αλλά εν τέλει χάλια εκτέλεση...
Με απλά λόγια, τι θα συνέβαινε αν ο Σούπερμαν ήταν κακός και σατανικός; Ποιός θα μπορούσε να τον σταματήσει; Φαίνεται ωραίο σαν σενάριο, αλλά η ταινία ήταν μετριότατη προς κακή. Οι ηθοποιοί εντελώς αλλού, οι χαρακτήρες ψεύτικοι, η υπόθεση βεβιασμένη και το τέλος μάλλον επιπόλαιο...
4* με πολλή επιείκεια! :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Στεπ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 12:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στεπ » 01 Οκτ 2019, 00:47

Είδα την Αρπαχτή(2000).
Διάφοροι χαρακτήρες με την ιστορία τους και τον σκοπό του ο καθένας, μπαίνουν ο ένας στον δρόμο του άλλου και οι ξεχωριστές ιστορίες τους συνδέονται όσο πλησιάζουμε στο τέλος.
Την είχα δει πριν χρόνια όταν είχε βγει στο σινεμά.
Το πρόβλημα με αυτού του τύπου ταινίες είναι πως στον κινηματογράφο μπορεί να χαθείς αν μπερδέψεις ονόματα ή ξεχάσεις κάποια μικροϊστορία. Την ξαναείδα με την ησυχία μου, οι ηθοποιοί καλοί στους ρόλους τους και η ιστορία αρκετά καλή, αν και όχι τίποτα το φοβερό. Ίσως ο γρήγορος ρυθμός και η εφετζίδικη εξιστόρηση μπορεί σε πρώτη θέαση να την κάνουν να φαίνεται καλύτερη από όσο είναι.
Άνω του μετρίου 6/10.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Οκτ 2019, 20:53

Ναι, έτσι. Καλούτσικη ήταν. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες